Конспект заняття з навчання грамоти
(старша
група)
«Чотири пори року»
Мета: вчити
аналізувати і синтезувати речення; ділити слова на склади, вправляти в умінні
виконувати звуковий аналіз слів, розрізняти тверді і м’які приголосні;
розвивати мовленнєве вміння, увагу, виховувати потребу у спілкуванні з
природою.
Матеріал: загадки про пори року, фішки для звукового
аналізу, картини із зображенням чотирьох пір року, роздатковий матеріал ,
слайди.
Хід заняття:
Вих. Діти, сьогодні у нас незвичайне заняття. Адже, не
виходячи з цієї кімнати ми зустрінемось з …Мабуть, ви самі здогадаїтесь,хто
завітає до нас, якщо відгадаєте цю загадку:
Є у зимоньки-цариці
Три красунечки-сестриці.
Кожна править за усіх
Час за часом цілий рік.(Літо, весна ,осінь)
Вих. Тож сьогодні ми зустрінемось з порами року.
Пригадайте казочку. В якій дівчинці поталанило зустрітись з усіма порами року?
(Дванадцять місяців)
Вих. Але ж ми з вами не в казці. Тому зустрічатися з
порами року будемо по черзі.
Перш ніж ми будемо говорити про місяці, давайте пригадаємо:
1.Назвіть звуки, які ми можемо
проспівати. Як вони називаються?
Діти: голосні
Вих-ль: Так.вірно,голосні звуки ми
можемо проспівати. Скажіть, які перешкоди є в ротику коли ми вимовляємо голосні звуки? А як можна схематично записати голосні звуки?
Діти: кружечком
Вих-ль: а приголосні?
Діти: рисочкою
Вих-ль: А м’які приголосні?
Діти: Двома
рисочками
А коли ми вимовляємо приголосні, то що нам
допомагає ?
Діти: ротик,
язичок, губи, піднебіння,. зубчики.
Тож продовжуємо
говорити про пори року і їхні місяці, а допоможе
в цьому нам годинник Дядько Час.
(слайд)
Тож давайте повторимо весняні місяці, про які нам
розповів Дядько Час.(березень, квітень, травень)
Вправа «Поділи
слова на склади»
Березень, квітень, травень.
-А зараз послухайте про яку пору року ми будем говорити.
Вірш:
На деревах вишеньки, а в траві сунички,
Сонечко з висоти нам цілує щічки.
Вся земля теплом зігріта.
Бо до нас заходить … (літо)
(слайд)
Літо хоче в гру пограти. Звуки будемо в будиночки ховати.
А, К,Р,У.Н,О…
-Гостю про яку
ми згадаєм. Хто це? Зараз пригадаєм.
Йдуть, йдуть. Йдуть дощі. Стали мокрими кущі,
Жовкне листя, в’януть квіти, скрізь калюжі поналито.
І ніде невидно пташки, ані бджілки, ні мурашки,
Затягнула неба просинь, завітала до нас …(осінь)
(слайд)
Вправа «Назви
перший звук у слові»
Осінь, вересень, жовтень, листопад.
А зараз вправа «Назви останній звук у слові»
Холод, вітер, дощик, злива.
Ось і четверта гостя завітала, але ім’я своє ще не назвала!
Вірш:
Їде у санях цариця – білокоса, білолиця.
Рукавом махає – сріблом все вкриває.
В лісі раптом посвітліло, всюди стало чисто, біло,
А тепла чомусь нема, бо до нас прийшла …(зима)
Фізкультхвилинка.
Ми з зимою теж
пограємо, звуковий аналіз слів
поскладаємо.
Тож як ви вже бачите за вікном і за календаром в нас пора
року – зима!
«Зима», «Сніг»
-А чи зможите ви
вмить, слово назване змінить.
Щоб звук
приголосний твердий перетворився на м’який.
-А які це тверді і які м’які давайте пригадаємо?
К –Кь; Р –Рь; Н –Нь; З –Зь; Л –Ль; М –Мь.
Кит –кіт
Рука –ріка
Зима – зірка
Лото – літо
Підсумок
заняття.
Немає коментарів:
Дописати коментар